Aktualne wydarzenia

Witamy na stronie szkółki drzew i  krzewów ozdobnych

 

Danuty Pudełko

 

  Na początku naszej działalności zajmowaliśmy się produkcją rolniczą. W latach 90 przekwalifikowaliśmy naszą działalność w szkółkę drzew i krzewów ozdobnych. Początkowa powierzchnia gospodarstwa zajmowała 2 ha. Obecnie nasza szkółka obejmuje 23 ha powierzchni z tego 7 hektarów stanowi produkcja kontenerowa, 0,8 pod osłonami   a na pozostałych  15 hektarach prowadzimy produkcję gruntową.

Szkółka zlokalizowana jest na terenie podgórskim, dzięki czemu rośliny przez nas wyprodukowane są zahartowane  na różne warunki klimatyczno- glebowe. Nasz materiał szczepiony, oraz młodzież do dalszej produkcji (głównie sadzonki iglaków) są bardziej odporne na mrozy (tempertaury ujemne poniżej -35 stopni C )    i niesprzyjające warunki, gdyż na każdym etapie naszej produkcji z największą starannością dbamy o jakość roślin.

  Nasza szkółka ukierunkowała się głównie na sadzonki iglaste, dlatego jesteśmy pionierem w tej dziedzinie. Produkujemy w ilościach hurtowych Thuja occidentalis (żywotnik zachodni) 'Smaragd' jak również wiele innych rodzajów żywotnika. Posiadamy różnorodny asortyment roślin iglastych takich jak cisy, cyprysiki, jałowce,  modrzewie, sosny, świerki, jodły, szczepione cyprysiki,  szczepione jałowce, szczepione miłorzęby, szczepione klony palmowe, szczepione klony, również   szczepione sosny, świerki, jodły jak i szczepione żywotniki. Cały materiał uszlachetniony jest w formie nisko szczepionej jak i w formie piennej, czyli rozmnażany   na danej wysokości pnia.

Jak każda dobrze rozwijająca się firma,  stawiamy na różnego rodzaju innowacje i nowe rozwiązania  w dziedzinie produkcji roślin. Nasza szkółka drzew i krzewów posiada profesjonalne sprzęt   do wypełniania multiplatów (linia technologiczna do wielodoniczek) oraz dużą sadzarkę firmy JAVO Optima od pojemników P9 do doniczek C12 (do 12 litrów). Możemy pochwalić się również maszyną do wykopywania oraz szkółowania   materiału szkółkarskiego typu Holmac.

Prowadzimy sprzedaż hurtową oraz detaliczną. Nasz punkt sprzedaży z roku na rok powiększa swoją powierzchnie, w zwązku z tym, staramy się aby ciągle poszerzać asortyment o nowe gatunki roślin iglastych, liściastych oraz pnącza, roślin wrzosowatych,  bylin jak i roślin owocowych oraz jednorocznych. Piękna, młoda kolekcja mateczników w estetycznym układzie może być inspiracją do zaprojektowania obsad w ogrodach naszych klientów.   Podstawą na naszych prywatnych obsadzeniach są rośliny szczepione, które ze względu na ciekawą kolorystykę posiadają niezwykłe walory dekoracyjne, z tego względu, przeważają u nas takie krzewy ozdobne jak :

-Pinus mugo (Sosna górska) 'Carsten'-Kosodrzwina o karłowym wzroscie i zwartym, krzaczastym pokroju. Po 10 latach jej wysokość sięga 0.4m wys. i podobnej szerokosci. Igły które latem są jasno zielone, na jesień nabieraja orginalnego pomarańczowo złotego. Roślina ta jest bardzo odporna na niekorzystne warunki glebowe. W naszej szkółce rozmnażana jest przez szczepienie na przystawkę boczną. Podkładki czyli tzw. sadzonki iglaste pozyskujemy z własnej produkcji;

-Pinus mugo (sosna górska) 'Varella' – Wolno rosnący krzew i kulistym kształcie o gęstym, regularnym pokroju. Po 10 latach osiąga około 0,7 m wysokości. Igły długie, latem na pendach powstaja dekoracyjne młode przyrosty. Roślina w pełni mrozoodpora i niewymagająca. Do sadzenia w ogrodach skalny, wrzosowiskach. Rozmanażana przez szczepienie.

-Picea abies (świerk pospolity) 'Rydal'-piękny świerk o czerwonych młodych   przyrostach, które pojawiają się w połowie kwietnia. Sadzonki igaste są bardzo mało wymagające, doskonale radzą sobie w ciężkiej jak i mało przepuszczalnej glebie, mrozoodporna. 

. –Pinus thunbergii (sosna Thunberga) 'Ogon'-żółta sosna o stożkowym pokroju.

-Odmiana kolekcjonerska Abies Koreana (Jodła koreańska) 'Icebreaker'-karłowa odmiana o zbitym pokroju i igłach skręconych do góry.

- Pinus densiflora (Sosna gęstokwiatowa)'Oculus-draconis'- stożkowa, szybko rosnąca odmiana o dwu kolorowych igłach. Doskonale radzi sobie w każdych warunkach gledowych. Sadzonki iglaste jednoroczne w pojemikach P11 jako młodzież do dalszej produkcji są dostępne w naszej szkóce drzew i krzewów ozdobnych.

Taxus x media Hilii – krzew o wyprostowanym pokroju, średnio silny w wzroście, osiągający  w wieku 10 – 15 lat   wysokość 2m. Pędy sztywne wzniesione, igły intensywnie wzniesione. Klon męski nie zawiązuje owoców. Wymaga dość żyznych, ale nie za mokrych gleb. Polecany na ciete żywopłoty o rozstawie 30cm- 40cm maksymalnie. Sadzonki iglaste półzdrewniałe rozmnaża się na jesień.

Thuja occidentalis ‘Golden Smaragd’ – Nowość w dziedzinie szkółkarskiej. Polska odmiana, pochodząca od odmiany  ‘Smaragd’ o wąskostożkowym pokroju, średnio silnym wzroście osiągająca w wieku 10 lat  ok. 2m wysokośći. Pędy delikatne złocistożółte. Wymaga gleb dosyć żyznych i wilgotnych. Polecana na szpalery i żywopłoty. Rozmnażany  przez sadzonki  z piętką.

Buxus sempervirens – Bukszpan wiecznie zielony ‘ Suffruticosa’ – Zimozielony, wolnorosnący krzew o gęstych sztywnych pędach. Nie przekracza 1m wys. i szer. Liście skórzaste, owalne, lśniące, jasnozielone. Rozmnażany przez sadzonki z piętką. Kwiaty białe.

Acer palmatum ( klon palmowy ) Dissectum Nigrum – Wolno rosnący krzew. Malowniczy o łukowato wygietych gałęziach i spłaszczonym pokroju. Wys 1,5 m. Liście brązowo czerwone, mocno powycinane, młode przyrosty intensywnie czerwone.  Roślina bardzo lubiana do obsadzeń ogrodu   w stylu japońskim.  W szkóce drzew i krzewów osobnych na kolekcji dendrologicznej posiadamy duże egzemplarze.

Jesteśmy jednym z największych w Polsce producentów Thuja occidentalis 'Smaragd'- żywotnik zachodni odm. 'Smaragd'.   Tych sadzonek iglastych (goły korzeń) produkujemy rocznie ok. 400 tys sztuk, natomiast w pojemnikch P9 -250 tys.  Tuja szmaragd jest to jedna z najlepszych stożkowych odmian żywotnika o średnio silnym wzroście, osiągająca w wieku 10 lat ok. 2,5 m wys. Gałązki delikatne, ciemnozielone nie brązowieją w okresie zimy. Wymaga dosyć żyznych i raczej wilgotnych gleb. Stanowisko słoneczne, lub pół cieniste. Polecana na żywopłoty nieformowane. Gęstość sadzenia w rzędzie: co 0,5-0,6 m.

 

W ofercie posiadamy:

- materiał do dalszej produkcji

-sadzonki jednoroczne z gołym korzeniem, sadzonki w pojemikach p9 oraz matriał szczepiny w P11  

-materiał dorosły (w doniczkach C1,5 C3 C5 nawet do C80)

- jak również materiał kopany z gruntu (od 80cm do 200cm).

Thuja occidentalis 'Smaragd' stanowi podstawę naszej oferty, dlatego przedstawiamy go w tak atrakcyjnych cenach, co spotyka się z dużą aprobatą   naszych stałych odbiorców z kraju jak i dużych hurtowników z za granicy. Nasze drzewa i krzewy wysyłamy do krajów uni europejskiej m.in. Słowacja, Czechy, Niemcy, Słowenia, Austria, Litwa, Łotwa, Estonia,Rumunia, Wielka Brytania. Również do krajów z poza uni europejskie m.in. Białoruś, Mołdawia, Norwegia, Ukraina, Kazachstan, Rosja

 

Na punkcie sprzedaży można bez problemu dokonać zamówienia  sadzonki iglaków oraz materiału kopanego np. thuja i innych krzewów ozdobnych kopanych z gruntu. Zawsze udzielamy fachowej porady i służymy życzliwą pomocą. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej szkółki i zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.